(Ortalama okuma süresi: 2 - 3 dakika)

İntihal (plagiarism), bir kişinin eserinde başka kişilerin ifade, buluş veya düşüncelerini kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi kullanması. İntihal bir tür sahtekârlık ve hırsızlıktır.

Bilimsel çalışmalarda özellikle üzerinde durulan ve meslekten men cazasına kadar giden yaptırımları olan ciddi bir suç olan intihal, kendi çalışmalarınızda sorun yaşamamanız için dikkat etmeniz gereken bir husustur.

Hazırlamış olduğunuz bilimsel çalışmanızda (tez, makale, bildiri vb) kasıtlı olmasa da intihal yapmış olabilirsiniz. Günümüz teknolojik gelişmeleri ile birlikte artık intihal taramaları bilgisayar destekli olarak çok daha kolay bulunabilmektedir. Aşağıda yer alan program ve internet sitelerini kullanarak çalışmalarınızda gözden kaçan böyle bir durumu tespit ederek ileride sorun yaratacak durumları önlemeniz mümkündür.

İntihal taraması ile ilgili profesyonel olarak hizmet veren sistemler bulunmaktadır. Bunların başında iTHENTICATE sistemi gelmektedir. iThenticate ile 32 milyarın üzerinde internet sitesi ve 125 milyonun üzerinde basılı kaynak arasında tarama yaparak rapor oluşturabilirsiniz. Ancak bu sistem ücretlidir.

Ücretsiz olarak hizmet veren benzer siteler ve programlar listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1) Viper: Viper windows yazılımı ile seçtiğiniz çalışmanızı hem çevrimiçi olarak hem de bilgisayarınızdaki dosyaları kullanarak intihal taraması yapabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulan programı kullanabilmeniz için sisteme üye olmanız gerekiyor. Üyelik ücretsiz. Programın en büyük eksiği Türkçe dil desteği olmaması ve Türkçe karakter sıkıntısıdır.

2) WCopyFind: Bu program sadece bilgisayarınızda bulunan dökümanları kullanarak karşılaştırma yapar. Çevrimiçi olarak edindiğiniz ve yararlandığınız çalışmalardan alıntı yaptıysanız ve kaynak göstermeyi unuttuysanız size yardımcı olabilecek bir programdır.

3) Plagiarisma: Çevrimiçi olarak hizmet veren site Google, Yahoo, Babylon servislerini kullanarak çalışmanızı tarar ve muhtemel sonuçları size listeler. Servis 190 üzerinde dili desteklemektedir. Günlük olarak kullanım kısıtı bulunan siteye ayrıca windows yazılımını indirerek bilgisayarınız üzerinden tarayıcı kullanmadan doğrudan erişebilirsiniz.

4) Plagium: Çevrimiçi olarak seçtiğiniz metni internet sitelerinde arayarak sonuçları listeleyen ücretsiz bir servistir. 2 arama yöntemi bulunmaktadır. İlki hızlı tarama, ikincisi ise derin taramadır. Derin taramayı kullanabilmek için siteye üye olmanız gerekmektedir.

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account